Science Fair results 2015

Central Northland Science & Technology Fair

Lauryn with her winning project

First Place

Lauryn Smith

Topic:  Yeast Feast

School: Whangarei Girls High School


NIWA Auckland City Science & Technology Fair

Sheng-ya's winning project                  Sophie & Zoe's project

 

First Place       

Sheng-Ya Wang

Topic:  The Effect of Temperature on Fermentation

School: Mt Roskill Grammar School

Second Place

Sophia Wood & Zoe Liddell

Topic:  Cupcake Time

School: St. Cuthbert’s College


NIWA Bay of Plenty Science and Technology Fair

Asleigh's winning project
 

Winner                             

Ashleigh Webb

Topic:  How do different egg substitutes affect the consistency of cupcakes?

School: John Paul College, Rotorua


Fonterra Taranaki Science and Technology Fair

Brooke's winning project

Winner      

Brooke Donaldson

Topic:  Cupcake conundrum

School: Highlands Intermediate School


EIT Hawke's Bay Science and Technology Fair

Winner          

Grace Windhager

Topic:  The Baker's Query

School: Iona College

Merit

Bernadette Dykes

Topic:  Baking Perfect Cookies using Physics

School: Woodford House


 Wanganui Regional Science Fair

Clay with his winning project    Charlotte and Brooke with their winning project

Winner       

Clay Jenkinson

Topic:  Rise and Fall

School: Wanganui Intermediate School

Winner

Charlotte James and Brooke Malipaard

Topic:  Cupcake chaos

School: St Annes Catholic School

Merit

Flynn Johnston

Topic: Into the Dough Jo

School: Wanganui Intermediate School

Merit

Lucy Bennetts

Topic: Baking without Sugar

School: Wanganui Intermediate School


Fonterra Manawatu Science and Technology Fair

Merit        

Paris Taylor

Topic: Expensive Tastes

School: Palmerston North Intermediate School

Merit                 

Rosemary King, Megan Macri and Loulou McNelly

Topic: Sweet Revenge

School: Hadlow School


NIWA Wellington Science and Technology Fair

Marco with his winning project

 

Winner     

Marco Davis

Topic:  Sure to Rise, but which one?

School: Seatoun School

Merit

Jamie Allott

Topic:  Sweet As

School: Evans Bay Intermediate 


Marlborough Lines Science & Technology Fair                

Winner   

Kate Thompson                     

Topic:  Too Sweet

School: St Mary's Primary School


Cawthron Nelson Science & Technology Fair

Danielle with her winning project

                 

Winner  

Danielle Martin                    

Topic:  Yummy Grower

School: Mapua Primary School


Sanford Science & Technology Fair

                 

Joint First Place

Hannah Lysaght & Emily Cormack                           

Topic:  Raising Agents

School: St Joseph’s Timaru

Joint First Place

Brie Wright

School: Timaru Girls’ High School