Science Fair results 2014

Central Northland Science Fair

Lauryn with her winning project

First Place

Lauryn Smith

Topic:  Powder Perfect

School: Whangarei Girls High School

 

North Harbour Science and Technology Fair

Michaela & Poppy with their winning project

First Place

Michaela Bremner and Poppy Lester

Topic:  Wanna cookie

School: Belmont Intermediate School

 

NIWA Auckland City Science and Technology Fair

Zara & Juliette

First Place                 

Zara Deverell                                                                                

Topic: Edible Fruit Sticker

Second Place

Juliette Porter 

Topic: Sourdough Starters


NIWA Manukau Region Science & Technology Fair results
 

First Place   

Emma Stevens

Topic:  Herman the German Friendship Cake

School: Pukekohe Intermediate School


Te Tairawhiti Science & Technology Fair results

Katie's winning project   Olivier's project

First Place        

Katie Bennett                                            

Topic:  The Power of yeast

School: Matawai School

Second Place

Olivier Hillard

Topic: The Big Bang! - the science of sponge cakes

School: Gisborne Central School

 

Fonterra Taranaki Science and Technology Fair

Caleb & Tyla's winning project

First Place    

Caleb Gibbons & Tyla van den Beuken

Topic:  Great globs of gluten

School: Stratford High School

 

EIT Hawkes Bay Science and Technology Fair

First Place    

Ana Marks                                         

Topic: Sweet As

School: Karamu High School

 

Fonterra Manawatu Science and Technology Fair

.
 

First Place                          

Ashley McIlhatton, Sophie Hill, & Aneah Knight                                        

Topic: Baking Extravaganza

School: Bunnythorpe School

Second Place

Loulou McNelly, Rosemary King & Sophie Hart

Topic: What do Different Milks do to Cupcakes?

School: Hadlow School


Marlborough Lions Science and Technology Fair


 

First Place 

Molly Treloar             

Topic: Will it rise?

School: Fairhall School                  


Sanford Science and Technology Fair, Timaru

First Place  

Lily Brown

Topic:  Bread Baking

School: Weston School                    

 

Aurora Otago Science and Technology Fair
 

          

Aardhyn Lavendar

Topic:  Bread on the rise

School: Taieri College

 

Saffron Lai & Sophie O'Neill

Topic:  Taste vs. Colour

School: Columba College

 

Ellen Foley

Topic:  Rise to the Challenge

School: Balmacewen Intermediate