Science Fair results 2013

Top Energy 2013 Far North Regional Science and Technology Fair
 

First Place 

Trinidy Lloyd Takimoana and Esita Tukaca

Topic:  Rising Bread

School: Paihia Primary School

 

Central Northland Science Fair


 

First Place 

Olivia Sutherland

Topic: Cupcake Mayhem

School: Whangarei Intermediate


NIWA Auckland City Science and Technology Fair
 

First Place         

Phoebe Warn and Sophia Jones                

Topic: Cray Cray Cupcakes

School: Remuera Intermediate

Second Place

Kabir Khanna and Harry Church

Topic: The New Egg

School: Kings School

 

NIWA Manukau Region Science & Technology Fair
 

First Place         

Kate Fryer                                                    

Topic: Great Globs of Gluten

School: Pukekohe Intermediate School

 

Waikato Science & Technology Fair

  

First Place 

Ashlea Murphy

Topic: Eggsitting Eggsperiment

School: Southwell School

  

Eastern Bay of Plenty Science & Technology Fair

Lucille with her winning  project

First Place

Lucille Smits                            

Topic: Rise cupcake rise

School: Awakeri School

 

EIT Hawke's Bay Science & Technology Fair

Ella with her project

First Place

Ella Foskett                 

Topic: A Spoonful of Sugar

School: St Mary's School

 

Electrinet 2013 Gisborne/East Coast Regional Science & Technology Fair

Zoe's winning project                                                 Hannah's project

 

 

First Place

Zoe Hall

Topic: Muffin Fluffin

School: Makauri School

Second Place

Hannah Portman                                

Topic: Flour Power

School: Campion College

 

 

 

Fonterra Taranaki Science & Technology Fair

Grace's winning entry at Fonterra Taranaki Science and Techology Fair

First Place       

Grace Davies              

Topic: Sweet Substitutes

School: Highlands Intermediate School

 
Wanganui Regional Science Fair

 

 

First Place       

Abel Scrimshaw

Topic: Chemistry in the Kitchen

School: Wanganui Intermediate School

Second Place

Amber-Rose Roos

Topic: Woof! Doggie Biscuits

School: Wanganui Intermediate School

Merit

Chloe Lennox

Topic: Now That's a good biscuit

School: Waverly Primary School

 

Fonterra Manawatu Science and Technology Fair

Maddison receiving her prize

 Jeanne-Marie receives her award

 

First Place       

Maddison Mcqueen-Davies

Topic:  I can't believe its gluten free

School: Palmerston North Primary School

Second Place

Jeanne-Marie Hehir

Topic: Greenest Growing Grain

School: Carncot School

 

NIWA Wellington Science and Technology Fair

MacKenzie with his winning project

First Place                              

MacKenzie Georgeson

Topic: The effect on blood glucose between white bread and grain bread

School: Saint Bernard's College

Second Place                               

Amira Bajema

Topic: Flour Power

School: Chilton Saint James School

 

Marlborough Lines Science & Technology Fair

Issy and Ashana's winning entry

First Place           

Issy Cowlishaw and Ashana Rengasamy

Topic: Egg-cellent Substitutes 

School: Marlborough Girls' College

 

The Cawthron Nelson Science and Technology Fair

Cassie and Francesca receiving their certificates and book                Hannah receiving her certificate

  

First Place - Junior   

Hannah Bryant

Topic: Clifton Street School

School: Baking Powder- which brand is the best?

First Place - Senior

 

Cassie Ransom and Francesca Todd Rose

Topic: Berry Boost Biscuit

School: Nelson College For Girls

 

 Aurora Otago Science and Technology Fair

 

                 

Sophie Sinclair              

Topic: Raise the Roof

 

Caitlin Penhey

Topic: Come on let's dough

 

Erin Dailey & Zoe Flockton

Topic: Cookie Time

 

Briar Mills

Topic: All Gummed Up

 

Scott Bezett

Topic: Upping the Heat