Science Fair results 2012

Top Energy 2012 Far North Regional Science & Technology Fair

Alice Autet & Olivia Frear receiving their prize

 

First Place 

Alice Autet and Olivia Frear

Topic: Undercover Agents

School: Kerikeri High School

Second Place

Lisa Mather and Madison Smart           

Topic: Bake Up

School: Opua School

 

North Harbour Science & Technology Fair

First Place

Kate Watt

Topic: Cookie Catastrophe

School: Birkdale Intermediate

 

NIWA Auckland Science & Technology Fair

 

First Place   

Isabella Worthington       

Topic: Cupcake Creation

School: St. Kentigern School for Girls

 

MIT Manukau City Science & Technology Fair

The winning Baking entry at MIT Manuaku Science & Technology Fair

 

First Place

Sabrina Snoad

Topic: To be Gluten Free or Not to be?

School: Somerville Intermediate School

Second Place

Rosie Graham and Chloe Wang

Topic: Piece 'A' Cake

School: Elim Christian College

 

Eastern Bay of Plenty Science & Technology Fair

Laura Baxter with her project 'To Rise or Not to rise.'

 

First Place

Laura Baxter                              

Topic: To Rise or Not to rise

School: St Josephs School

 

Bay of Plenty Science & Technology Fair

The winning Baking entry at Bay of Plenty Science Fair

 

First Place      

Bella Uhl & Caitlynn Rust

Topic: Free Range Eggs vs Battery Eggs

School: Mokoia Intermediate School

 

 2012 Gisborne/ East Coast Science & Technology Fair

The winning Baking entry at Gisborne/East Coast Science Fair

 

First Place    

Shanla Brown and Cheyanne Tarawa

Topic: Cookie Time

School: Lytton High School

Second Place

Jayda Pellow

Topic: Cake Creations

School: Ngatapa School

Third Place

Libby Knight and Hannah Reiken

Topic: Cookie Creations

School: Gisborne Girls' High School

Third Place

Jermial Daveron-Tuhou

Topic: Power of Baking Powder

School: Motu School

 

Fonterra Taranaki Science & Technology Fair

 

First Place       

Jarod Read              

Topic: What's that? That's what.

School: New Plymouth Boys High School

 

Manawatu Science and Technology Fair

Lucy Bleackley receiving BIRT baking prize

 

First Place

Lucy Bleackley

Topic: Tutti Frutti Pasta

School: Monrad Intermediate School

Second Place

Lydia Whyte

Topic: Sour Dough

School: Carncot School for Girls

 

NIWA Wellington Science and Technology Fair

 

First Place

Tara Kendon                                         

Topic: Bread-maker Bread baking

School: Northland School

Second Place

Lola Morton

Topic: Yum Yum - Mouldy Pizza

School: Northland School

 

Marlborough Lines Science & Technology Fair

Maia Palmer with her winning entry at Marlbrough Lines Science & Technology Fair

First Place

Maia Palmer

Topic: Bonkers Bread

School: Raupara School          

 

Cawthron Nelson Science and Technology Fair

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

First Place

Cheska Dowrick

Topic: A Spoonful of sugar      

School: Nelson College for Girls

  

Canterbury-Westland Schools' Science & Technology Fair

 

First Place                  

Elliot Lambert

Topic: Can you make great biscuits using gluten free flour

School: Breens Intermediate School

 

Aurora Otago Science & Technology Fair

 

First Place     

Jorja Aitchison

Topic: Raising Agents

School: Taieri College

Merit

Sarah McNaughton & Georgia Ross

Topic: A delicious difference

School: Tahuna Normal Intermediate